Borsa günü yükselişle tamamladı

Bankacılık endeksi yüzde 2.47, holding endeksi yüzde 2.07 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 6.89 ile spor, en çok kaybettiren yüzde 2.07 ile inşaat oldu.

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), nisanda aylık bazda yüzde 0.5 ile beklentilerin üzerinde artarken, yıllık bazda yüzde 2.2 yükseldi. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, kısıtlayıcı para politikasının enflasyonu düşürmesinin beklenenden daha uzun sürebileceğini düşündüğünü belirtti.

(TÜFE) verisinden alınacak sinyaller piyasalarda oynaklığı artırabilir

Analistler, ABD’de açıklanan ÜFE verisi ve Powell’ın açıklamalarıyla Fed’in gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirterek, yarın ülkede açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisinden alınacak sinyallerin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Yarın yurt içinde bütçe dengesi, yurt dışında ise ABD’de TÜFE’nin yanı sıra Avro Bölgesi’nde büyüme ve sanayi üretiminin takip edileceğini dile getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.200 ve 10.300 seviyelerinin direnç, 10.000 ve 9.900 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir